Prelekcje podczas II Zlotu Piwowarów Domowych

[foto: Krzysztof Kapica, Nowiny24.pl]

Podczas II Zlotu Piwowarów Domowych (01.04.2017) przewidziane są 2 krótkie wykłady. Pierwszą z dwóch prelekcji poprowadzi Bogumił Rychlak, znany również pod ksywką „Bogi”. 

„Jasne, że ciemne, a na pewno do Indii. Niejednoznaczne początki angielskich klasyków, porteru i India Pale Ale”

Będzie to pełny ciekawostek powrót do historii piwowarstwa. Każdy pewnie słyszał o mocniejszych i bardziej chmielonych Ale, które były wysyłane do Indii, i o treściwych i ciemnych angielskich Ale, które pili tragarze. A jak to wszystko naprawdę wyglądało ? Warto będzie posłuchać. Wykład o godzinie 17:00.

Bogumił Rychlak – z zawodu jest tłumaczem i nauczycielem języka angielskiego. W piwowarstwie stawia na tradycję, wysokie blg i ciekawe, historyczne dodatki, nie stroni od przekraczania norm ani wychodzenia poza tzw. „nawias. Jego pasją jest odtwarzanie starych, zapomnianych receptur nalewek z różnych stron Europy – z Francji, Włoch, Niemiec, Anglii. Sam stworzył też receptury takich trunków jak Żubrsinthe czy Boggy Absinthe, które oferowane są na francuskim rynku. Laureat konkursów nalewkarskich, podkarpacki „golden nose.” Jest współautorem książki „Nalewki nalewkarzy”, autorem książki „Zapomniane klejnoty sztuki likierniczej” oraz redaktorem magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”, w którym zajmuje się głównie historią oraz recenzjami. Poza kwestiami historyczno-alkoholowymi, jego pasja to produkcja miodów oraz winiarstwo.

Flanders Red przed rozlewem (2016).

Drugi temat zaprezentuje Wojciech Szczepański:

„Domowy Barrel Aged na przykładzie Akcji Beczka”

Praktycznie porady beczkowania piw w domowych warunkach. Wiele ciekawych informacji na podstawie doświadczeń zebranych w „Akcji Beczka” rozpoczętej w 2013 roku. Doświadczenia teoretyczne będą poparte również praktyką – dostępne będą piwa beczkowe z I (RIS) i II (Flanders Red) akcji. O tej akcji możecie przeczytać na tej stronie – w menu Akcja Beczka.

Wojciech Szczepański – z zawodu jest informatykiem, piwowarstwem domowym zajmuje się od 2011 roku, w głównej mierze skupiony na europejskich, tradycyjnych stylach, wszelakiej maści piwach wędzonych a od jakiegoś czasu także na piwach dzikich i starzonych w beczkach. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, organizatorem wielu inicjatyw piwowarskich w regionie, w tym wspomnianej Akcji Beczka.