III sezon bitw piwowarskich – rozważania nad wyborem stylów

Finał II sezon Karpackich Bitw jeszcze przed nami ale już trwają przygotowania organizacyjne do kolejnego, III sezonu. Jak już pisaliśmy, będzie zmiana formy bitw na ligę. 8 terminów, od października 2017 do maja 2018. Wybór stylu odbył się na podstawie wyników ankiety, w której wzięło udział 21 osób. 13 głosów jako piwowar startujący w lidze, 8 jako degustator.

W ankiecie dostępnych było 15 różnych stylów, ankieta była wielokrotnego wyboru – można było głosować na dowolną ilość stylów. Była opcja „Inne” w której można było wpisać swoją propozycję, jednak żadne propozycje się nie powtarzały. Sugestią była choć jeden lager i po przemyśleniach, w formie „dzikiej karty” taki jeden styl się pojawi.

Piwa, których na pewno nie będzie ze względu na małą ilość głosów to Coffee Porter, Modern Bitter, Black Session IPA, American Saison, Belgian Rye IPA, Racuhbier Ale. Jak widać był jeden niespodziewany faworyt wśród głosujących – Bicycle Ale. Poza nim wystarczającą ilość głosów zebrał Whisky Stout, Zest APA, Vermont IPA, Fruit Ale – te style na pewno zobaczymy w kolejnym sezonie. 5 z 8 styli już wybranych, pozostało jeszcze 3.

POSZUKIWANE WSPARCIE ORGANIZACYJNE!

Aby wciąż się rozwijać i jeszcze lepiej organizować bitwy istnieje nagła potrzeba zaangażowania kolejnych zasobów ludzkich. Gorąco zachęcamy do pomocy w organizacji bitw, każda parą rąk będzie mile widziana – piszcie na karpackiewp[at]gmail.com

Zaraz za faworytami widać grupę pościgową z 8 głosami – American Weizen, Lemongrass Witbier, 100% Smoked Ale. Jednak ze względu na chęć zapewnienia różnorodności stylów, dokonaliśmy wśród nich pewnej selekcji. Po pierwsze mamy już 2 piwa na amerykańskich chmielach (Zest APA, Vermont IPA), z tego powodu American Weizen został odrzucony. Po drugie – dobrze aby był m.in. jeden styl z regionu flandrii i belgi. Belgian Rye Ale i American Saison odpadły ze względu na małą ilość głosów więc naturalnym wyborem był Lemograss Witbier. Z grupy pościgowej został wybrany jeszcze 100% Smoked Ale, dwa piwa wędzone były maksymalną ilością i jej nie przekraczamy. Do tego to bardzo ciekawy wybór, choćby z racji dostępu do różnorodnych słodów wędzonych, m.in. z Viking Malt. Styl ten będzie dopuszczał wszystkie rodzaje wędzonych słodów.

Długo zastanawialiśmy się na wyborem Vanilla Cream Porter, jak widać powyżej póki co tylko 1 piwo ciemne zostało wybrane, a styl dostał całkiem sporą ilość głosów (7). Ostatecznie jednak nie zmieściło się po wejściu wspomnianej „dzikiej karty” – lagera. Żeby nie było nudy, to postanowiliśmy stworzyć lageraz jakimś ciekawym chmielem. Była sugestia, że może niech to będzie Polish Lager. Słusznie, a jeszcze ciekawiej gdy będzie to Polishhops Lager czyli piwo dolnej fermentacji z udziałem chmielu dostępnego z eko farmy Pawła Piłata „Polishhops”. Organizator zapewni dostęp do tego chmielu.

Tym samym mamy komplet 8 styli, różnorodnych, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Myślę, że będzie także ciekawy dla degustatorów i przyciągnie ich większą niż dotychczas ilość. Uczestnikom sugerujemy jeszcze przeczytać Regulamin III Karpackich Bitw, jest on już praktycznie na ukończeniu, prawie w ostatecznym brzmieniu. Jeśli są jeszcze jakieś uwagi co do nieg, jest jeszcze czas aby je zgłosić! Konsultacje trwają do końca czerwca. Piszcie śmiało na karpackiewp[at]gmail.com

Krótkie zajawki wybranych stylów

Przed startem bitw będzie stworzony jeszcze bardziej dokładny i szeroki opis. W nawiasie wstępne proponowane terminy miesiąca:

Fruit Ale (październik) – zniknął przydomek „pale” z racji tego że piwo wcale nie musi być jasne, zapewne po dodaniu owoców nabierze całkiem innego koloru, bazą tego stylu jest dowolne piwo typu ale (ale nie sour!), głównym wyróżnikiem ma być charakter owocowy, zarówno w aromacie jak i smaku; styl dość luźny jeśli chodzi o interpretację.

Whisky Stout (listopad) – styl na bazie lekkiego stoutu (owsianego, wytrawnego, słodkiego) z wyraźnymi cechami słodów wędzonych torfem ale z zachowaniem cech stylu bazowego.

Zest APA (grudzień) – baza to amerykański pale ale, wyraźne cechy bazowego stylu, goryczka, aromat chmielowy, do tego wkomponowana nuta zestów z owoców, ale nie dominująca, pozwalająca wyczuć cechy stylu bazowego.

100% Smoked Ale (styczeń) – luźna interpretacja, wymóg to użycie 100% dowolnego słodu wędzonego, te są oczywiście jasne, ale prażąc część słodu w piekarniku można zmienić im kolor i tym samy zaskoczyć degustatorów.

Polishhops Lager (luty) – chmiele z Polishhops, dowolny wybór, główną cechą piwa ma być wyczuwalny wyraźny dodatek tych chmieli, zarówno w aromacie jak i smaku.

Vermont IPA (marzec) – nowy modny styl, mętne, soczyste i mocno chmielowe IPA, zwłaszcza w aromacie, goryczka średnio niska do średniej.

Bicycle Ale (kwiecień) – niskoalkoholowe ale, właściwie interpretacja piwa może być dowolna, jedynym kryterium to niski poziom alkoholu, piwo może być jasne, ciemne, słodowe, chmielone, z dodatkami.

Lemongrass Witbier (maj) – klasyczny Witbier z wyczuwalnym dodatkiem trawy cytrynowej.