[relacja] IV Zlot i VII Karpacki KPD 2019

2 marca 2019 w Rzeszowie, w sali Centrum Nauki Politechniki Rzeszowskiej odbył się IV Zlot Piwowarów Domowych a wraz z nim VII edycja Karpackiego Konkursu Piw Domowych. W Zlocie wzięło udział 215 osób i był to jak do tej pory największy Zlot. Tym samym impreza urosła do rangi największej imprezy dla piwowarów domowych w całej południowo-wschodniej Polsce.

Zwiedzanie Browaru Łańcut

W południe, jeszcze przed rozpoczęciem Zlotu, prawie 30 osobowa grupa zwiedziła Browar Łańcut. Wynajęty autokar przetransportował ekipę spod miejsca Zlotu, tam i z powrotem. Na miejscu, jak zwykle otwarta ekipa browaru, mile ugościła zwiedzających. Była także mała degustacja.

Przygotowania i rozpoczęcie

W miedzy czasie piwowarzy startujących w VII Karpackim KPD rozpoczęli przygotowania stoisk. Były schładzarki, lodówki elektryczne na butelki, przekąski a także ekstra dodatkowe piwa, którym piwowarzy częstowali całkowicie pozakonkursowo. Nierzadko te domowe rarytasy polewane pozakonkursowo były niemniej ciekawe niż piwa konkursowe.

Drzwi sali otwarte zostały o 15:00. Każdy uczestnik otrzymał identyfikator z kartą do głosowania, ulotkę i listą piw, długopis oraz dedykowane szkło z logo konkursu o pojemności 200 ml. Jak co rok na Zlocie nie mogło zabraknąć dobrego domowego jedzenia a także domowego piwa. Dzięki pracy Artura Wojnarowskiego i Piotrka Kowalskiego powstały dwa piwa Zlotowe – Pils oraz American Pale Ale. Były także Pils z Browaru Łańcut oraz kilka dodatkowych piw przygotowanych ekstra przez piwowarów domowych.

VII Karpacki Konkurs Piw Domowych

W tym rok konkurs przeszedł bardzo duże przeobrażenie. Z konkursu sędziowskiego stał się dużym konkursem konsumenckim. 19 piwowarów wystawiało do konkursu 1 piwo w ilości 18l. Piwa były w przeróżnych stylach choć oczywiście dominowały przeróżne wariację IPA. Każdy z piwowarów częstował swoim piwem konkursowym na swoim stoisku. Uczestnicy Zlotu wybierali 3 pierwsze miejsca (3 pkt 1 miejsca, 2 pkt 2 miejsce, 1 pkt 3 miejsce). Czasu na rozmowy i degustację było bardzo dużo. Zbieranie głosów trwało prawie do 21:00. Jeszcze przed jej zakończeniem na wielu stoiskach zabrakło piwa konkursowego. Byli tacy co już wcześniej poczuli pismo nosem i przygotowali więcej piwa konkursowe niż wymagane 18l. Po policzeniu 178 kart do głosowania (trwało to prawie 40 minut), jeszcze przed 22:00 ogłoszone zostały wyniki:

  • 1 miejsce – Tomasz Rapiej 180 pkt
  • 2 miejsce – Marcin Jędrzejewski 99 pkt
  • 3 miejsce – Krzysztof Budzyński 76 pkt

Główną Nagrodę zgarnął Tomasz Rapiej i to on uwarzy swoje zwycięskie piwo w Browarze Łańcut – będzie to Milkshake IPA. Poza nagrodą główną, bardzo atrakcyjne nagrody dla piwowarów ufundowali także:

  • Słodowania Viking Malt – pakiety słodów
  • Sklep dla piwowarów Alepiwo – bony zakupowe
  • Producent polskich drożdży Fermentum Mobile – fiolki drożdży

Prelekcje

W trakcie trwania degustacji piw konkursowych, w bocznej sali odbyły się 2 prelekcje. Na początek profesjonalne szkolenie ze słodów poprowadził Paweł Leszczyński ze słodowni Viking Malt. Prelekcja o nazwie Akademia słodów Viking Malt przyciągnęła sporą grupę piwowarów. Prawie 2 godzinny wykład zawierał sporo praktycznych aspektów dotyczących jednego z najważniejszych surowców piwowarskich. Warto było wziąć udział.

Wieczorem na salę wykładową wkroczył Boguś Rychlak, znany już z poprzednich Zlotów. Ponownie przedstawił piwne koleje losu, opowieści pełne ciekawych i nieznanych powszechnie faktów. Zakres historycznej wiedzy popularnego „Bogiego” zaiste jest bardzo szeroki – podobno już wie czym uraczy nas w następnym roku.

Podsumowanie

Zlot zakończył się po północy. Z potwierdzonych wieści wiemy, że część uczestników kontynuowała świętowanie do rana w miejscowych pubach w śródmieściu. Frekwencja wybitnie dopisała, atrakcji nie zabrakło a stoiska piwowarów wniosły nowy ciekawy element imprezy. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo! Za rok widzimy się ponownie!

Pełna galeria zdjęć

Podziękowania dla Macieja Brzany / Foto Kreation za profesjonalną sesję zdjęciową!