Jak punktować – przewodnik dla degustatorów

arkuszPrzedstawiamy Wam krótki przewodnik po naszym arkuszu do głosowania. Oczywiście są to tylko sugestie, porady jak poruszać i w jakiś sposób punktować dane cechy piwa. Arkusz do głosowania zawiera tekst opisujący ramy danego stylu, jego aromat wygląd oraz smak, proszę bardzo uważnie go przeczytać, najlepiej 2 razy. W kratkach wpisujemy punktacje, w polu Razem sumujemy 3 wartość liczbowe, w polu Opis możemy wyróżnić pozytywne czy negatywne cechy, które Waszym zdaniem miały duży wpływa na Waszą ocenę.

AROMAT – maksymalna ilość to 7 pkt

Podczas wąchania próbki należy porównać to co czujemy z opisem który znalazł się na arkuszu do głosowania. Należy zwrócić uwagę, że niektóre składowe aromatu są opisane w przedziale np. aromat chmielowy od braku do umiarkowanego – to oznacza, że jeśli on nie występuje nie jest to wadą w stosunku do danego stylu. Warto przyglądnąć się jaki piwo ma w opisie balans, czy z opisu wynika że jest skierowany w kierunku chmielu, może słodu, a może ma być zrównoważony, czy estry (owocowość) jest na niskim czy wysokim poziomie. Jaka jest intensywność aromatu, dobrze jest uchwycić niepożądane aromaty dla stylu.

Punktacja AROMATU

Piwo bez wad oraz zgodne z charakterystyką opisu możemy ocenić na 6-7 pkt. Jeśli uważacie, że występuje jakaś niezgodność (lub lekkie wady) z opisem odejmujemy pkt dając około 4-5 pkt. Jeśli piwo ma Waszym zdaniem niewiele cech wspólnych (lub sporo wad) z opisem oceniamy 1-3 pkt (nigdy nie dajemy 0 pkt!).

WYGLĄD – maksymalna ilość to 3 pkt

Próbka w przezroczystym szkle idealnie nadaje się do oceny wyglądu, proszę ocenić kolor oraz klarowność piwa (należy pamiętać że piwo domowe jest niefiltrowane stąd klarowność zazwyczaj nie jest idealna), a także pianę (podczas rozdania próbek na pewno już opadła ale mieszając delikatnie szkłem można sprawdzić czy się ponownie wytworzy).

Punktacja WYGLĄDU

Ta kategoria ocenia 3 parametry (kolor, klarowność, piana) więc można założyć, że na każdą cechę przypada 1 pkt. Jeśli wszystko jest poprawnie można próbkę ocenić maksymalnie na 3 pkt. Jeśli jakaś cecha jest Waszym zdaniem wadliwa możecie odjąć za nią pkt. Starajcie się znaleźć choć jedną cechę pozytywną tak aby nie dawać 0 pkt!

SMAK – maksymalna ilość to 15 pkt

Mówi się, że piwo broni się smakiem i tak faktycznie jest. To ta kategoria jest najwyżej punktowana i do niej jako degustator musimy przywiązać największą uwagę. Na ocenę smaku (wpływ słodu, chmielu, wody, właściwości użytej fermentacji, balans, posmaki) składa się również goryczka (natężenie, jakość) oraz odczucie w ustach (pełnia, wysycenie, konsystencja, rozgrzewanie). Czytając opis zwróćcie uwagę co wpływa na smak najbardziej. Podobnie jak w aromacie będziemy mieli tu przedziały występowania danych cech np. od braku do umiarkowanego. Warto zastanowić się nad jakością goryczki (zbyt wysoka, zbyt niska, zaleganie, łodygowość). Nad nagazowaniem (zbyt wysokie, przegazowane a może zbyt niskie jak na oceniany styl). Nad pełnią (czy piwo nie jest zbyt pełne a powinno raczej być lekkie i orzeźwiające lub jest zbyt cienkie i wodniste jak na styl) i na końcu balans całości a także pijalność piwa.

Punktowanie SMAKU

Myślę, że dla własnych potrzeb na goryczkę oraz odczucie w ustach możecie wydzielić po 3 pkt na każdą tą cechę (łącznie 6 pkt) zostawiając sobie na ocenę samego smaku około 9 pkt. Taki podział ułatwi Wam poruszanie się po 15 punktowym przedziale oceny. Jeśli goryczka jest przyjemna i na odpowiednim poziomie nic nie stoi na przeszkodzie aby dać maksymalną ilość 3 pkt. Jeśli macie jakieś obiekcje co do goryczki (zbyt wysoka, zbyt niska, łodygowa), możecie odejmować punkty. Podobnie należy ocenić odczucie w ustach. Idealnie to 3 pkt, ale jeśli Waszym zdaniem jest np. zbyt pełne, zbyt cienkie, szorstkie, gryzące, nagazowanie nieodpowiednie itp. można po punkcie odejmować. Ocena smaku to wpływ słodu, chmielu, wody, właściwości użytej fermentacji, balans, posmaki. Piwo idealne to około 8-9 pkt, niewielkie niezgodności (lub lekkie wady) to 5-7 pkt, spore niedociągnięcia (lub spore wady) to 1-4 pkt, proszę nie dawać nigdy 0 pkt.

RAZEM – maksymalna ilość pkt po podsumowaniu to 25 pkt

Tutaj tylko sumujemy 3 wcześniejsze składowe. Dla Waszej świadomości przedstawiamy jak mniej więcej powinny wyglądać przedziały punktowe ocen piwa w zależności jak ogólnie je oceniacie. Sprawdźcie czy Wasz ocena punktowa jest ogólnie zbieżna z Waszym odczuciami. Czy np. piwo wydaje się bardzo dobre ale punktacja wyszła Wam w przedziale poprawne. Warto zrobić wtedy korektę punktów.

25-23 pkt – Wzorowe
22-20 pkt – Bardzo dobre
19-16 pkt – Dobre
15-11 pkt – Poprawne
10-07 pkt – Słabe
Poniżej 7 – Bardzo słabe

Do zobaczenia na bitwach!