Geneza powstania Karpackich Warszatatów Piwowarskich

Na jesień 2011 roku w Rzeszowie rozpoczęły się cykliczne (około raz na miesiąc) pokazy warzenia piwa. Zainicjowane zostały przez Tomasza Prucnala, właściciela Kuźnia Pub w Rzeszowie. Pokazy prowadził bardzo doświadczony piwowar domowy Jacek Michna. Były to pierwsze takie pokazy w Rzeszowie, dzięki nim powstała stała grupa piwowarów domowych, którzy od tej pory stali się w wielu przypadkach również dobrymi znajomymi. Pokazy w tej formie odbywały się przez okres 1,5 roku i zakończyły się wiosną 2014 roku wraz ze zmianą właściciela Kuźnia Pub.

LogoFrekwencja tych spotkań była różna, same wydarzenia nie były jakoś specjalnie reklamowane ani rozgłaszane, niewiele informacji on nich pojawiało się także w sieci. Kiedy możliwość ich organizacji w Kuźnia Pub nie była możliwa powstała potrzeba przeniesienia pokazów do innego lokum. Powstał także pomysł aby organizować nie tylko pokazy ale także różnego rodzaju warsztaty, które przyciągałyby nowe osoby.

W konsekwencji nowych działań, w lipcu 2014, powstały Karpackie Warsztaty Piwowarskie. Zainicjowało je trzech piwowarów domowych, stałych bywalców poprzednich pokazów, Wojciecha Szczepańskiego (prezesa Karpackiego Oddziału Terenowego PSPD), Piotra Kowalskiego (właściciela sklepu Alepiwo, członka PSPD), Tomasza Prucnala (właściciela sklepu Piwa Regionalne, ówczesnego członka PSPD). To dzięki wspólnemu zaangażowaniu tych osób oraz ich możliwości organizacyjnych i finansowych warsztaty mogły w ogóle powstać. Tomasz Prucnal stworzył miejsce do działania (piwnica przy ul. Langiewicza 56 w Rzeszowie), Piotr Kowalski udzielił wsparcia w postaci surowców zaś Wojciech Szczepański zajął się częścią organizacyjną. Wszyscy do dziś aktywnie działają i pracują nad rozwijaniem tej inicjatywy.

W pierwszym roku działalności, dzięki pracy zaprzyjaźnionego piwowara domowego, Macieja Brzany (firma Kreation Studio) powstało również logo Karpackich Warsztatów Piwowarskich!

Idea działania

Ideą powstania Karpackich Warsztatów Piwowarskich była chęć stworzenia dla wszystkich piwowarów z bliższych i dalszych okolic Rzeszowa miejsca gdzie mogą rozwijać swoją pasję i wiedzę. I to nie tylko poprzez zwykłe spotkania i wymianę doświadczeń ale przede wszystkim poprzez liczne warsztaty, wykłady, szkolenia czy kursy. Karpackie Warsztaty Piwowarskie to miejsce, spotkania, nauka ale także aktywna społeczność, bez której ta idea byłaby tylko pomysłem na papierze.

Warsztaty rozwijają bardzo prężnie, liczba osób aktywnych rośnie a zainteresowanie piwowarstwem domowym jest co raz większe. Idea i pomysł przybrały realną postać a nowych pomysłów i pracy wciąż przybywa.