Pokaz warzenia piwa (24.10.2014) – relacja

Druga, kolejna edycja naszych warsztatów przebiegła równie udanie co pierwsza. W pokazie brało udział kilkanaście osób, w tym kilka początkujących osób zaczynających dopiero swoją przygodę z piwem domowym. To cieszy.

Tym razem warzyliśmy amerykańską IPA w wersji West Coast czyli bardziej jasną i jeszcze bardziej wytrawną IPA. Co ciekawe do chmielenia na zimno użyjemy chmielu Chinook, niezbyt popularnej odmiany do chmielenia na zimno ale ponoć dającej równie ciekawe aromaty. Niedługo będzie można się o tym przekonać. Piwo będzie do degustacji na listopadowych pokazach warzenia.

Receptura:
West Coast IPA  – ekstrakt początkowy 16 Blg, warka 27l

Skład:
Słód Pale Ale Strzegom – 7,00 kg
Słód Karmelowy 30 Strzegom – 0,40 kg
Chmiel Chinook – 100g
Chmiel Mosaic – 50g

Zacieranie:
26l wody podgrzane do temperatury 72C i wsypanie słodów
Przerwa maltozowa 64C – 30 min
Przerwa dekstrynująca 72C – 30 min
Wygrzew 75C i przeniesenie do filtracji

Wysładzanie ciepłą wodą. Nie zmierzyliśmy dokładnie ile otrzymaliśmy brzeczki przedniej.

Gotowanie przez 70 min
25g Chinook – 60 min
25g Chinook – 30 min
50g Mosiac – do chłodzenia przy 85C

Brak chłodnicy więc wrzuciliśmy ostatni chmiel na aromat do whirlpoola a nie na koniec gotowania. Piwo chłodziło się do rana, temperatura brzeczki spadła do 12C. Rano brzeczka została napowietrzona oraz zadno drożdże. Temperatura otoczenia dla fermentacji do 18C.

Otrzymaliśmy brzeczkę o gęstości 20 Blg i objętości 21l (użyliśmy zbyt mało wody do wysładzania). Została ona rozcieńczona za pomocą 6l wody źródlanej do 16 Blg. Zadane 1 paczką drożdży Mangrove Jack’s M44 US West Coast IPA. Piwo będzie chmielone na zimno przez kilka ostatnich dni fermentacji cichej. Chmielenie na zimno z 50g Chinooka.